Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Evinizde Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Renkler

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Evinizde Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Renkler

Evinizde Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Renkler

Yaşam alanlarınızı dekore ederken yapacağınız renk seçimlerinizin ev hayatınızı ve psikolojinizi etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

Evinizde Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Renkler
tarihinde eklendi

Yaşam alanlarınızı dekore ederken yapacağınız renk seçimlerinizin ev hayatınızı etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Evinize dahil edeceğiniz bir renk sizi psikolojik olarak olumlu yada olumsuz etkileyebileceği gibi, mekanı daha dar yada kalabalık gösterebilir. Bu noktada evinizde kullanırken dikkat etmeniz gereken renkleri ve detayları yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Yaptığımız renk seçimleri hayatımızın her alanında büyük öneme sahipler. Söz konu yaşam alanları olunca renk seçimlerinin hem dekorasyonu hemde psikolojinizi doğrudan etkileyebileceğini unutmamalısınız. Özellikle bazı renk tonları evinizi daha basık ve kalabalık gösterirken aynı zamanda sizi mutsuz edebilirler.

Evinizde Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Renkler

Evinize dahil renkler mekanda büyük farklılıklar yaratabilirler, fakat mekana dahil edeceğiniz renk hem dekorasyonu hemde psikolojinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu renklerin başında siyah geliyor. Siyah mekanda şık, asil bir görünüm yaratabilir, fakat dengeli şekilde kullanılmazsa mekanda kasvetli bir atmosfer meydana gelir. Bu durumda ister istemez bu matem ve kasvet çağırıştıran mekan zamanla psikolojinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Evinizde Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Renkler

Evinizde Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Renkler

Siyah

Bu noktada siyahı seviyor ve evinize dahil etmek istiyorsanız bunun daha dengeli ve şık yollarını uygulayabilirsiniz. Örneğin siyahı mekan içinde lokal olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem mekan daha ferah ve şık görünür, hemde siyahın yaratacağı matem havası ortadan kaybolmuş olacaktır.

Kırmızı

Evde kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer renk ise kırmızıdır. Kırmızı dikkat çekici, canlı bir renktir, aynı zamanda iştah açan ve odaklanmayı zorlaştıran bir renktir. Bu noktada kırmızı yatak odaları yada çocuk odası gibi odalar dışında ortak kullanım alanlarında dengeli şekilde kullanmak gerekir.

Mor

Kullanırken bir kez düşünmeniz gereken bir diğer renk ise mordur. Mor zarif ve mekana hareket kazandıran bir renk olmasına karşın, depresif etkilere sahip bir renktir. Örneğin yatak odanızda yoğun şekilde mor ve tonlarını kullanırsanız kendinizi mutsuz ve huzursuz hissedebilirsiniz.

Tıpkı siyah gibi mor ve tonlarını mekanda belli parçalarda öne çıkarmak daha doğru bir seçim olacaktır. Örneğin şık bir koltukta, duvarda bir tabloda yada dekoratif bir puf tasarımında şık mor tonlarını öne çıkarabilirsiniz.

Yeşil, mavi ve turuncu gibi renklerde aşırı şekilde kullanıldığında mekanın dekorasyonunu olumsuz şekilde etkileyebilir. Örneğin küçük mekanlarda bu renkler, mekanın daha küçük ve basık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olduğu kadar bu dikkat çeken renkleri dengelemek için beyaz tonları ile birlikte kullanmanızı öneririz.

Renk seçimleri sadece küçük mekanlarda değil, büyük iç mekanlarında kalitesini ve atmosferini olumsuz şekilde etkileyebilir. Büyük bir mekanda yapılan yanlış renk seçimleri, bu alanın daha küçük ve kalabalık görünmesine yol açabilir.

Siyah, kırmızı, turuncu, mavi ve yeşil gibi kasvetli, aktif veya canlı renkler büyük mekanlarda da yoğun olarak kullanılmaması gereken renkler arasındadır. Duvarların tümünde, perdelerde baskın olarak veya koltuklarda bu renklerin çok fazla kullanılması mekanı daha dar, daha basık hale getiririz.

Dolayısıyla büyük bir mekanı dahi daha dar, basık hale getiren bu renkler, küçük evlerde, odalarda da kaçınılması gereken renkler arasındadır. Bu tür renkleri lokal olarak, evin belli noktalarında, belli aksesuarlarda kullanmak ise mekanı daha ferah, geniş gösterir.

Küçük mekanlar için özellikle koyu renklerin yanında çok canlı renkler kullanmak da mekanı daralttığı gibi, odanın, evin de karışık görünmesine yol açar.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Sonbahar Ev Dekorasyonu Önerileri

    Yaz bitti! Önümüz sonbahar… Peki, evinizi sonbahara hazırladınız mı? İşte sonbahar ev dekorasyonu trendleri…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*