Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Koltuk Nasıl Seçilir 10 İpucu

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Dekorasyon / Koltuk Nasıl Seçilir 10 İpucu

Koltuk Nasıl Seçilir 10 İpucu

koltuk nasıl seçilir 2019 2020
tarihinde eklendi

Bir koltuk çoğu oturma odası düzeninin merkezinde yer alır, ancak mekanınız, yaşam tarzınız ve kişiliğiniz için doğru eşleşmeyi seçtiğinizde bambaşka olabilir. Koltuk nasıl seçilir 10 ipucu Evimveblog.com ‘da ! Sizde yeni bir koltuk almadan önce bu yazımızdan fikir edinin.

1. Mükemmel Bir Koltuk Nasıl Seçilir ?

Herkesin mükemmel koltuk fikri farklıdır; Gerçekten çok fazla değişkene bağlı.

Odanın büyüklüğü ilk etkenlerdendir. Sizinde takdir edeceğiniz gibi küçük bir salona büyük ebatlı koltuklar almanın hiçbir mantığı yoktur. Moda kişinin zevkleri, renkleri ve tercihlerinden geçer.

Göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden bazıları şunlardır:

koltuk nasıl seçilir 2019 2020

koltuk nasıl seçilir 2019 2020

Odanın boyutu ve şekli – her bir duvarı doğru bir şekilde ölçün ve yeni koltuk takımının ne kadar yer kaplayacağını düşünün, mevcut olan koltuğunuzdan daha az veya daha fazla yer kaplayabilir.Bunları göz önünde bulundurun.

Koltuk seçimi yaparken odanızın her bir yerini değerlendirmeyi hedefleyin. Takımın odada nasıl duracağını hayal edin. Bildiğiniz üzere koltuk takımları genel olarak 3 + 2 + 1 olarak satışa sunulmaktadır. Peki, bu kombinasyon odaya fazla mı gelir yoksa az mı? Başta da ifade ettiğimiz gibi bunun belirleyicisi odanın büyüklüğü olacaktır. Koltuk alış verişini büyük bir oda için yapıyorsanız bu kombinasyonu 3 + 3 + 1 olarak değiştirebilirsiniz. Yada berjer sayısını ikiye çıkarabilirsiniz.

Kullanımı– Yoğun bir aile odası ya da daha seyrek kullanımlar için koltuk seçiyorsunuz?

Odanız sizin yaşam alanlarınızdan biri ise üçlü koltukları iki adet seçmeniz faydalı olacaktır. Koltuk kaplamalarının kolay temizlenebilen, leke tutmayan özelliklere sahip olması sizleri temizlik derdin de kurtaracaktır.

Çok sık kullanılmayan genel olarak misafirlerin ağırlandığı oda içinse klasik çizgileri tercih edebilirsiniz. Modern ve klasik çizgilerin harmanlandığı tasarımlarında ön planla olduğunu ifade ettikten sonra, konforunuzdan ödün vermemenizi tavsiye ederiz. Unutmayın az kullanım sadece görselliği temsil etmez.

Işık – pencerelerden gelen doğal ışık ne kadar ve duvara monte / tavan lambaları nereye yerleştirilir?

Aydınlatma koltuk seçiminde düşündüğünüzde daha önemlidir. Bunu doğal yolla mı yoksa lambader, spot veya avizelerle mi yapacaksanız sorusunun yanıtı; odadaki pencere sayısına göre değişebilir. Mesela takımın berjer ikilisi yanına tarza uygun lambaderler çok yakışacaktır. Yada üçlü koltuğun üzerine yansıyan spot ışıklar takımın daha şık görünmesine yardım edecektir.

Renk – odanın duvarları, zeminleri ve mevcut mobilyaları ile uyumlu olur mu?

Koltuk seçimi yaparken renk konusunda ne kadar hassas olduğunuzu biliyoruz. Fakat koltuk rengi kesinlikle tek başına belirleyici olmamalı. Odanızın duvar ve zemin kaplamasını değiştirmek gibi bir plan yapmıyorsanız, koltuk takımı alırken bunları da göz önüne almalısınız. “Hayır, ben odamı yeniden tasarlayacağım” diyenlerdenseniz, işiniz çok daha kolay. Koltuk rengini istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Seçim sonrasında zaten duvar rengini ve zemin kaplamayı değiştireceksiniz. Renk uyumuna dikkat eden bir tarzınız varsa birkaç ton açık veya koyu tercihler koltukları ön plana çıkarmaya, göz zevkinizi okşamaya yetecektir.

Konfor – sizin için rahatlık neyi tanımlar, hışırtılı veya yumuşak yada dik ve destekleyici mi?

Konfor koltuk takımlarının vazgeçilmezidir. Çok şık takıma sahip olabilirsiniz. Fakat koltukta rahat etmiyorsanız şık bir görünüm sizi tatmin etmeyecektir. Rahatlık kişiden kişiye değişse de genel hatları bellidir. Beli destekleyen, sırtı tam kavrayan koltuklar konforludur. Konforun ayrıntıları ise yapısı ve kumaş kaplamasının türüdür. Bazı tüketiciler yumuşak yapıyı tercih eder, bazıları ise sert yapıyı. İşte bu durumda koltuk tercihi kişi bazlı olarak farklılık gösterecektir.

2. Koltuklar için hangi yeni trendleri görüyorsunuz?

Koltuk nasıl seçilir; İnsanlar odalarındaki boşluğu daha verimli kullanmak istedikleri için modüler parçalara daha eğilim olmaktadır.

Birçok evin açık plan alanları ve modüler mobilyaları inanılmaz derecede çok yönlü seçeneklerdedir. Oda boyutlarınız için mükemmel bir seçim oluşturabilir ve daha sosyal bir ortam yaratmak istediğinizde yeniden düzenleyebilirsiniz.

Kumaşlar açısından, müşteriler renklere daha fazla önem veriyor ve kadife gibi lüks dokular daha popüler.

Yılın en trend koltuk modelleri chester tarzında yoğunluk kazanmaktadır. Mobilyanın öncü markalarının bu yıl için hazırladığı koleksiyonlarda bu tarza sık sık rastlayacaksınız.

3. Estetik önemlidir, ancak koltuk için seçim yaparken işlevsellik de önemlidir. Bizim için en iyi hangisinin işe yaracağına nasıl karar verebiliriz?

koltuk seçimi nasıl yapılır

koltuk seçimi nasıl yapılır

En son kullandığınız koltuğunuzu düşünün  ve bunları kullanan insanları düşünmeniz gerekiyor. Örneğin, eğer anneniz bir fincan çayı dökmeye eğilimliyse , yada küçük çocuklarınız veya evcil hayvanınız varsa o zaman yıkanabilir bir kumaşta koltuk tercih etmek isteyebilirsiniz. Ya da, sabit döşemeli parçalar için, iyi bir leke çıkarıcı satın alın.

Yeni bir koltuk takımı alıyorsanız estetik kaygılardan arınmayı deneyin. Tabi ki estetiği tamamen yok sayın demiyoruz. Hem gözünüze hitap eden hem kullanımı rahat olanlara odaklanın.

4. Küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa hangi kumaşı / döşemeyi seçmelisiniz?

Çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı en iyi siz biliyorsunuz, bu yüzden bu her aile içinde değişir. Bu mobilya parçasının aile ve evcil hayvanlar ile nasıl etkileşime gireceğini ve  nasıl etkileneceğini göz önünde bulundurun.

Eviniz, koltuklarınızın rahatlığını sizlerle paylaşmak isteyen minik pençelerle doluysa,  pençelerin  sevdiği derin ve ayrıntılı dokulardan kaçının!

Düz dokulu kaplamalara öncelik verin. Hızlı aşınmayan, silme veya yıkamayla renkleri solmayan ürünler ilk tercihlerinizden olsun. Çocukların yastıklarla oynama eğilimini göz önüne alın. Odanızın genel olarak düzenli olmasından yanaysanız, yastıklı takımlardan olabildiğince kaçının. Eğer bol yastıklı bir takım almakta kararlıysanız çocukların yastıklarla oynayacağını baştan kabul edin.

5. Küçük odalar için hangi kanepeler idealdir?

Küçük ve kentsel evlerde koltuk nasıl seçilir, yer ve depolama genellikle çok sınırlıdır ve çok işlevsellik insalar için önemli bir nokta haline gelmektedir. Gömme yataklı koltuklar ve kanepeler, evinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan ve  yerden tasarruf sağlayan harika bir çözümdür.

koltuk nasıl seçilir 2019

koltuk nasıl seçilir 2019

Daha küçük oda boyutlarına sahip bir eviniz varsa, daha küçük alanlar için köşe koltuklar seçin. Aralıklar tüm oda boyutları göz önünde bulundurarak üretilir, böylece en garip yerlere bile uyacak bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Köşe takımları odanızın her bir santimini değerlendirmeniz için biçilmiş kaftandır. Ayrıca bu takımlar yaşam kalitesini ve aile üyeleri arasındaki bağı da güçlendirir.

6. Koltuğu nasıl odak noktası yapabiliriz?

Cesur ve canlı bir kumaş seçmek, koltuğu odanın yıldızı yapacak. Şık görünümü bir araya getirmek için tamamlayıcı renklerde aksesuarların koordine edilmesini seçin.

7. Eski bir koltuk nasıl yenilenir?

Herkes dağınık güzel desenli ve renkli minderlerden hoşlanır, değil mi? Kanepelerinizi sezon için güncellemenin en kolay ve en uygun maliyetli yolu, çeşitli renkler ve baskılar da minderler ile sunmaktır – 2018 yazında botanik trendde bulunan güzel yeşil tonları ve tropikal desenleri seviyoruz.

koltuklara uygun perde seçimi

koltuklara uygun perde seçimi

Eğer koltuğunuz biraz yorgun arka minderlere sahipse, kanepenize yeni bir yaşam alanı sağlayacak yedek yastık pedleri alabilirsiniz. Alternatif olarak, eğer gevşek bir koltuk kumaş döşemesine sahipse, yeni bir kumaş ile koltuğunu yeni gibi hissettirmek için tamamen döşemesini değiştirebilirsiniz!

8. Seçtiğiniz koltuk ile samimi ve sosyal bir ruh hali yaratmak  

Modüler veya köşe kanepeler sosyalleşmek için harikadır. Yada küçük parçalarla benzer bir şey yaratabilirsiniz, ancak doğru yerleştirme, iyi bir dekorun anahtarıdır!

Özellikle tekli koltukların odadaki yerleşim noktası çok önemlidir. Berjerler hoş sohbetlerin, kahve keyfi için ideal alanlardır. Yada üçlü koltuklardaki TV saatleri eşiniz ve çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanların kalitesini artıracaktır.

9. En çok satan koltuk modelleri hangisidir?

Chester koltuk modelleri sürekli olarak popüler olmaya devam ediyor. Güzel ayakları, cömert oranları ve lüks koltuk pedleri ile hem geleneksel hem de çağdaş evlerde iyi uyum sağlıyor.

koltuk nasıl seçilir tüm bilgiler

koltuk nasıl seçilir tüm bilgiler

10. En popüler renkler hangileridir?

En popüler kumaşlar, dokunuşa ve lükse yumuşak bir şekilde dokunan kadife ve pamuklu olanlardır. Özellikle de  kadifeler güçlü bir yarışmacıdır; zengin mavi, saf pamuklu mat kadife, koltuk takımı modellerinin şu anki yıldızıdır. Bu yılın moda renkleri arasında yeşilin tüm tonları da bulunmaktadır.

Verebileceğimiz en iyi tavsiye, dikkatlice planladığınızdan emin olmanızdır. Markalar her zaman renk örnekleri ile çalışıyor, bu yüzden boya renkleri, kumaşlar veya döşeme örnekleri aldığınızdan emin olun, böylece tüm farklı tonları, dokuları ve malzemeleri birlikte güzelce oturtun. Süslediğiniz herhangi bir odaya kişiliğinizden bir dokunuş eklemeyi unutmayın. Seyahatlerinizden veya eski bir lambadan, veya bir koltuk örtüsü, dekorunuzu daha güzel  olarak yapmanıza yardımcı olacaktır.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Sonbahar Ev Dekorasyonu Önerileri

    Yaz bitti! Önümüz sonbahar… Peki, evinizi sonbahara hazırladınız mı? İşte sonbahar ev dekorasyonu trendleri…

2 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*