Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Küçük Yatak Odaları için 5 Etkili Dekorasyon Önerisi

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Yatak Odası / Küçük Yatak Odaları için 5 Etkili Dekorasyon Önerisi

Küçük Yatak Odaları için 5 Etkili Dekorasyon Önerisi

Yazımızda yer verdiğimiz  küçük yatak odaları için 5 etkili dekorasyon önerisi size yatak odanızı dekore ederken ilham verebilir.

tarihinde eklendi

Yatak odanızın küçük olması dekorasyon aşamasında karşınıza bir çok farklı engel çıkarabilir, fakat bu durum yatak odanızı tarzınıza ve zevkinize göre dekore etmek için bir engel değil. Bu noktada önceliğiniz her zaman var olan kısıtlı alanı en iyi ve akıllı şekilde kullanmaya yönelik seçenekleri değerlendirmektir. Yazımızda yer verdiğimiz  küçük yatak odaları için 5 etkili dekorasyon önerisi size yatak odanızı dekore ederken ilham verebilir.

İster büyük, ister küçük olsun dekorasyonun değişmez kuralı alanı en iyi ve verimli şekilde kullanmaktır. Evet, küçük alanlar, büyük ve geniş yaşam alanları kadar çekici ve davetkar görünmeyebilir. Ancak renk ve mobilya seçimleriniz ile elinizdeki alanı akıllıca kullanarak daha rahat ve kullanışlı şekilde dekore edebilirsiniz. İşte küçük yatak odaları için dekorasyon fikirleri.

Küçük Yatak Odaları için 5 Etkili Dekorasyon Önerisi

Yatak odanızı daha kullanışlı hale getirmek ve ferah bir görünüm ortaya çıkarmak istiyorsanız bazı dekorasyon tekniklerini odanızda uygulayabilirsiniz. Bu küçük fakat etkili teknikler ile küçük yatak odanızdan maksimum verim alabilir ve bu alanı içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir stile çevirebilirsiniz.

Aynaların gücünden yararlanın

Aynalar küçük yaşam alanlarının vazgeçilmez aksesuarları, fakat onları vazgeçilmez kılan sadece şık olmaları değil. Aynalar küçük alanlara derinlik katar, küçük alanları olduğundan daha geniş göstermelerinden dolayı bir çok dekoratörün vazgeçilmez parçalarıdır.

Eğer odanızı daha büyük göstermek istiyorsanız büyük şık bir ayna kullanarak odanın küçüklüğünü başarılı şekilde geri plana atabilirsiniz. Bu noktada dekoratif boy aynaları kullanabilirsiniz, fakat bu tasarımlar yatak odasında ekstra yer kaplayacağı için duvarda yada gardırop kapaklarında yer verebilirsiniz.

Küçük Yatak Odaları için 5 Etkili Dekorasyon Önerisi

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri 2019

Aynalı gardırop modelleri bu açıdan küçük yatak odası dekorasyonu için kullanışlı bir seçenektir. Dolaba entegre edilen büyük aynalar mekanda yer tutmaz ve alandan tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca bu büyük aynalar yatak odasında yarattıkları ilizyon ile alanı daha geniş ve rahat gösterecektir.

Gereksiz parçalardan kurtulun

Küçük bir yatak odasını daha rahat ve ferah göstermenin farklı bir yolu da mekandaki gereksiz kalabalıktan kurtulmaktır. Bu sadece mobilya ve aksesuar değil, duvarlar içinde geçerlidir.

Kalabalık bir duvar dekorasyonu küçük yatak odasında göz yorucu bir etki yaratabilir, bu açıdan duvarları daha minimal bırakmakta yarar var. Yatak odanız için ihtiyacınıza yönelik tasarımlar seçin, örneğin bir adet komodin ihtiyacınızı karşılıyorsa, ikinci bir parçayı dekorasyona dahil etmeyin.

Açık renklerden vazgeçmeyin

Yatak odanıza daha ferah ve aydınlık göstermek için açık renkleri kullanabilirsiniz. Duvar, zemin ve mobilya seçimlerinizde beyaz tonlarını tercih ederseniz hem mekan daha aydınlık görünecek hemde daha geniş izlenimi yaratacaktır.

Bu noktada İskandinav stili yatak odaları size ilham verebilir. Sadeliğin ve rahatlığın öne çıktığı bu estetik yatak odaları küçük olsa dahi her zaman ferah ve estetik bir tarza sahiptir.

Küçük ve kompakt mobilyalara odaklanın

Yatak odanızın alanını daha fazla daraltmayacak, aynı zamanda tüm depolama ihtiyacınızı karşılayabilecek kompakt mobilyalar tercih edebilirsiniz. Bu noktada akıllı mobilyalardan yardım almayı düşünebilirsiniz. Örneğin, duvara monte yataklar küçük yatak odalarında büyük kolaylık sağlayan tasarımlardır. Yatak odanızın şekline, büyüklüğüne uygun mobilyalar seçmelisiniz. Eğer iki kapılı bir dolap elbiseleriniz için yeterliyse, daha büyük bir tasarıma yönelmeyin.

Makyaj malzemelerinizi düzende tutmak için bir makyaj masası kullanabilirsiniz. Fakat çok işlevli ve yer kaplayan büyük masalar yerine yatak odanıza uygun büyüklükte, rengi ve tarzıyla fark yaratacak bir dresaur modelini duvara dayalı şekilde kullanabilirsiniz.

Aydınlatmaya önem verin

Bir mekanı ne kadar kaliteli dekore ederseniz edin, mekan yeterince ışık almıyorsa her zaman bir şeyler eksik görünecektir. Küçük yatak odaları için doğal ışık son derece önemli bir nokta. Mekanın daha ferah ve aydınlık görünmesi için pencere önünü büyük parçalarla kapatmayın. Ayrıca çok koyu ve ışık geçirmeyen perdeler yerine, ince tül perdeler tercih edebilirsiniz.

Uyku öncesi kitap okumayı seviyorsanız yatak arkası duvarda küçük dekoratif apliklere yer açabilirsiniz. Yatağınızın yanı başına dahil edeceğiniz dekoratif bir abajur odanızda şık bir etki yaratabilir.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Sonbahar Ev Dekorasyonu Önerileri

    Yaz bitti! Önümüz sonbahar… Peki, evinizi sonbahara hazırladınız mı? İşte sonbahar ev dekorasyonu trendleri…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*