Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Mutfak evyesi düştü nasıl yapıştırabilirim?

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Sorular / Mutfak evyesi düştü nasıl yapıştırabilirim?

Mutfak evyesi düştü nasıl yapıştırabilirim?

mutfak evyesi nasıl yapıştırılır
tarihinde eklendi

Merhabalar, dün mutfak evyesi düştü kendiliğinden. Tezgaha herhangi bir yük binmedi yada bir darbe almadı. Kendiliğinden düşmüş. Mutfağımız çok eski sayılmaz, 1.5 yıl kadar oluyor yaptıralı. Sormak istediğim soru mutfak evyesi yapıştırmak için hangi yapıştırıcı kullanmalıyım ayrıca bu işi ben yapabilir miyim acaba yoksa ustamı çağırmalıyım?

Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, yanlış bir şey yapıp daha kötü hale getirmek istemiyorum. Mutfak tezgahımız mermer, yani bir hayli ağır. Yapıştırıcının mermeri tutacağından çok emin değilim fakat bir bilene sormak istedim.

[divider2]

Merhaba, genellikle uzun süre kullanılmış, yıpranmış mutfak tezgahlarında evye düşmesi sorunu ortaya çıkar. Ancak sizin mutfağınız yeni durumda ve büyük ihtimalle bu durum tezgah montajını yapan ustanın tercih ettiği mermer yapıştırıcı veya yapıştırma tekniğinden kaynaklanmış olabilir.

Bu durumda mutfağınızı yaptırdığınız firmaya ulaşmayı deneyebilirsiniz. Genelde mermer ustaları akemi adında bir mermer yapıştırıcısı tercih ederler. Akemi mermer ustalarının sıkça tercih ettiği bir yapıştırıcı olmasına karşın ne yazık ki çok uzun ömürlü değildir. Sıcak yada soğuk sudan zamanla etkilenir ve tıpkı sizin yaşadığınız gibi mutfak evyesi düşer. Bu yapıştırıcı daha çok atölyelerde ani tutturmalar için kullanılır, uzun soluklu bir etkiye sahip değildir.

Mutfak evyesi düştü nasıl yapıştırabilirim?

Öncelikle düşen lavaboyu ve lavabonun yapışacağı kısımları güzelce zımparalayın. Bu işlem için tel zımpara idealdir. Yapıştırmaya hazır hale getirin ve ıslak yada nemli olmadığından emin olun. Hafif nem bile varsa hemen bir saç kurutma makinesi ile nemli bölgeyi kurutun.

Düşen mutfak lavabosu için çekomastik 805 olarak adı geçen mermer silikonu deneyebilirsiniz. Bu işlem oldukça basittir. Silikon tabancasına çekomastik 805 mermer silikonu yerleştirin ve evyenin yapışacak kısımlarına güzelce sürün. Bu aşamada silikonu şeritler halinde sürmenizi öneririz. Eyveyi tezgaha yapıştırdıktan sonra onu desteklemek için uzun çıtalar yada benzeri araçlar ile sabitleyin. Normal şartlarda silikon yaklaşık 3 – 3 saatte kuruyacaktır fakat size önerimiz bir gün boyunca kullanmamanız yönünde olacaktır.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Sonbahar Ev Dekorasyonu Önerileri

    Yaz bitti! Önümüz sonbahar… Peki, evinizi sonbahara hazırladınız mı? İşte sonbahar ev dekorasyonu trendleri…

5 yorum

  1. Merhaba, benimde mermer mutfak tezgahımda ufak çatlaklar belirmeye başladı. Şuan için kırık yok fakat çatlaklar zamanla daha derinleşebilir mi? Ayrıca bunu önlemek için ne yapabilirim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

    • Merhaba Emel Hanım, mermerdeki çatlakları geçici olarak şeffaf silikonla doldurmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu uzun süreli bir çözüm olmayacaktır. Kısa zamanda bir mermer ustası ile görüşüp bir plan yapmanızı öneririz.

  2. Merhabalar, ben mutfağıma mermerit tezgah yaptırdım. Montajı yapan usta bana 400 – 500 dereceye kadar her türlü ısıya dayanıklı dedi. Fakat tezgaha sıcak su temas edince evyede çatlaklar ortaya çıktı ve bu çatlaklar giderek derinleşmeye başladı. Bu durumda ne yol izlemeliyim acaba?

    • Merhabalar Reyhan Hanım, ne yazık ki montajı yapan usta size yanlış bilgi vermiş. Genel olarak mermerit tezgahlar hem ısıya hemde çizilmelere karşı oldukça hassastır. Bu durumda size önerimiz evyenizi değiştirmeyi düşünün tamirat kalıcı bir çözüm olmayacaktır ne yazık ki. Çelik yada krom evyeleri inceleyebilirsiniz, daha dayanıklı, uzun ömürlüdür.

  3. Aynı durum benimde başıma gelmişti. Mermer tezgahım kırılmıştı ve bana akemi yapıştırıcı tavsiye etmişlerdi. Bu yapıştırıcıyı kullanmak bir hayli zor, çok çabuk donuyor. Yani yapıştırana kadar akla karayı seçmiştim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*