Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Mutfaklarda Yerleşim Planı Nasıl Olmalı

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Dekorasyon / Mutfaklarda Yerleşim Planı Nasıl Olmalı

Mutfaklarda Yerleşim Planı Nasıl Olmalı

tarihinde eklendi

Mutfakların yerleşim düzeni yaşamı kolaylaştırmak için önemlidir. Mutfak dolaplarının konumu ve yerleştirilmesi de pratikliği arttırır. Ocağın konumlandırılması, eğer koyulacaksa televizyonun yerleştirilmesi veya çöpün yeri önem taşır.


Tüm duvarlar dolap olarak kullanılabilir. Pencere altına genellikle evye konumlandırılmalıdır. Hemen sağına bulaşık makinesi için yer bırakılmalıdır. Evyenin sağına ve soluna buzdolabı ve ocak-fırın gelmelidir. Bu şekilde mutfakta rahat hareket etme imkanı sağlanmış olur.

Buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırının kapakları ve dolapların kapakları birbirini engellememelidir. İyi planlanmalı ve iyi düşünülmelidir. Mutfak dolaplarının rahat kullanımı için ise dolap kapaklarının camdan olması yardımcı olur. Tencereler genellikle alt dolapları da kullanılır. Tencere dolapları yerine genişi tencere çekmeceler de son yıllarda kullanılmaktadır. Çatal bıçak çekmeceleri ise geniş olmalıdır ve ocağa yakın bir yerde konumlandırılmalıdır. Böylece yemek yaparken kullanışlı olacaktır.

Ankastre fırınlar ise günümüzde kolay kullanım olması açısından biraz daha yükseğe yerleştirilmektedir. Ocak ise sağına ve soluna dolap gelmeyecek biçimde yerleştirilmelidir. Böylece dolaplar daha uzun ömürlü olur ve ocak daha kullanışlı olur. Mutfaklardaki elektrik tesisatı da özenle
yapılmalıdır. Prizlerin yerleri iyi düşünülerek ayarlanmalıdır.


Evyelerin alt kısmında koku yapmaması açısından çöp kovası konulmaması önerilir. Dar mutfak alanları için özel olarak projelendirmek veya çok fonksiyonel eşyalar kullanmak gerekir. Dolap kapaklarının açılma yönü ve mesafesi ise iyi ayarlanmalıdır. Mekanda her alan iyi değerlendirilmelidir. Sürgülü dolaplar, raflar veya tel sepetler fonksiyonel ürünlerdir.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Sonbahar Ev Dekorasyonu Önerileri

    Yaz bitti! Önümüz sonbahar… Peki, evinizi sonbahara hazırladınız mı? İşte sonbahar ev dekorasyonu trendleri…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*