Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Orta Sehpa Nasıl Seçilir ?

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Mobilya / Orta Sehpa Nasıl Seçilir ?

Orta Sehpa Nasıl Seçilir ?

modern orta sehpa modelleri 2019
tarihinde eklendi

Salon dekorasyonu ve oturma odası dekorasyonunda daha çok dikkat edilen husus sehpa seçimidir. Dekoru tamamlayan ve stili detaylandıran temel parçalardan orta sehpa nasıl seçilir?  Buna kakar vermeden önce dekor tarzınız ve sehpanın kullanım amacını nasıl istediğinizin çok önemi var.  Aksesuar olarak mı, üzerinde bir şeyler yemek için mi yoksa şık süslerinizi sergilemek için mi orta sehpa kullanma istersiniz, önce buna karar verin.

Ev dekorasyonunuzu yaparken duvar renginden mobilya seçimleri, avizeler, halılar ve perdeler gibi  bir çok detay düşünülmek zorunda. Bu yüzden sehpa seçerken uyumlu olmasına ve sizin için kullanışlı olmasına dikkat edin. Salon ya da oturma odasına orta sehpa almayı düşünüyorsanız odanın diğer kalan mobilyaları ile uyum göstermesine dikkat edin.

Orta sehpa Nasıl Seçilir

Salonun kalan diğer parçaları ile uyum sağlayacak bir orta sehpa bulmak çok önemli.  Dekoru tamamlayan temel unsur olduğundan mekanda bütünlük oluşturması gerekir.

Genellikle orta sehpa odada koltukların önünde veya koltuk arasında kullanılır. Salon stiliniz country ve rustik stilde ise orta sehpa seçiminiz eski bir çeyiz sandığı ya da yine daha önce farklı amaçlarla kullanılmış el işçiliği olan, bir  sehpa kullanılabilir. .

geniş alanlar için sehpa seçimi

geniş alanlar için sehpa seçimi

İlgili diğer başlıklar: Koltuk Nasıl Seçilir 10 İpucu

Klasik bir salon takımınız varsa orta sehpa nasıl seçilir : Klasik bir dekorda orta sehpa seçiminiz evdeki diğer mobilyalar ile uyumlu olmalı.

Özellikle kıvrımlara ve oymalara dikkat edin.  Beyaz, ceviz, krem, ahşap, bej gibi tonlarda olabilen klasik sehpa modelleri altın rengi ve gümüş rengi de seçilebilir. Bu şekilde daha gösterişli ve şık salon dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Modern salon tarzında orta sehpa nasıl seçilir:   Bu tür orta sehpalarda genellikle çizgiler düz ve cam olabilir.  İki renk olarak tasarlanan modern orta sehpalar da çok vardır. Ayrıca evdeki diğer mobilyalarla daha kolay uyum sağlar.

Küçük salonlar için orta sehpa nasıl seçilir: Küçük alanlarda açılıp kapanana veya birbiri içine geçen sehpalar daha kullanışlı.  Bu tarz orta sehpalar kitaplık, dergilik bazen masa haline getirilerek de yerden tasarruf sağlıyor.

Dar oturma odası ya da salona orta sehpa nasıl seçilir:  Çok dar alanlarda cam sehpalar alanı daha geniş gösterir. Metal ince ayaklar ve cam yüzeyli sehpa modelleri dar oturma odaları için daha idealdir.

Geniş alanlarda orta sehpa seçimi:

Geniş bir odanız varsa daha ferah bir dekora sahipsiniz. Ancak geniş alanlarda dekor tasarlarken daha tedbirli olmalısınız. Seçtiğiniz mobilya ve sehpalar alanda küçük kalmamalıdır.

Retro mobilyalar 2018 dekor trendlerinde çok popüler, bu tarz alanlarda renkli sehpalar ile alanı canlandırabilirsiniz.

Orta sehpa nasıl seçilir ? Kalitesi İyi Olmalı! Ayrıca seçtiğiniz sehpaların kaliteli malzemelerden üretilmiş olması çok önemli bir detay.  Orta sehpalarının devrilmesi, darbe alması gibi durumlarda zarar görmemesi gerekir.  Uzun yıllar kullanabileceğiniz dayanıklı modelleri tercih etmelisiniz.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Sonbahar Ev Dekorasyonu Önerileri

    Yaz bitti! Önümüz sonbahar… Peki, evinizi sonbahara hazırladınız mı? İşte sonbahar ev dekorasyonu trendleri…

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*