Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Stil Sahibi Yemek Masası Modelleri ve Tasarım Önerileri

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Mobilya / Stil Sahibi Yemek Masası Modelleri ve Tasarım Önerileri

Stil Sahibi Yemek Masası Modelleri ve Tasarım Önerileri

tarihinde eklendi

Gerek mutfak, gerekse salon dekorasyonu yaparken bu alanların hem kaliteli hemde stil sahibi bir görünüm kazanmasında en önemli mobilyalar şüphesiz ki yemek masası modelleri. Tabi ki masa etrafındaki sandalyeleri unutmamak gerekiyor. Sandalyeler gerek renkleri, gerekse tasarımları ile en az yemek masası kadar önemli bir role sahip dekorasyonda. Yazımızda bugün yemek masası nasıl seçilir, hangi detaylara dikkat etmeli gibi başlıkları detayları ile yer veriyoruz. Ayrıca size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden şık, stil sahibi yemek masası modelleri galerimizde sizleri bekliyor.

Yemek masaları hem mutfak hemde oturma odaları gibi ziyaretçi trafiği yoğun yaşam alanları için son derece önemli mobilyalar. Kullanışlı olmasının yanı sıra, üretim malzemesi, rengi, ve tasarımı ile mekanın dekorasyon tarzına tam anlamıyla uyumlu ve destekler niteliklere sahip olması gerek. Ayrıca yuvarlak yemek masaları mı yoksa dikdörtgen yemek masaları mı tercih edilmeli, yazımızın devamında bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Stil Sahibi Yemek Masası Modelleri ve Tasarım Önerileri

Eviniz için yemek masası satın almayı düşünüyorsanız hem kullanım hemde dekorasyon açısından size kolaylık sağlayacak önemli bazı detayları göz önünde bulundurmalısınız. Masanın tasarımı, oda içindeki konumu, kapasitesi ve tasarım özellikleri gibi belli başlı kriterler yemek masası seçimi yaparken size yol gösterecektir.

Ahşap oval klasik yemek masası

Yemek masası seçerken önceliğiniz mutlaka ihtiyacınızı karşılayabilecek özelliklere sahip bir masa seçmek olmalıdır. Daha açık şekilde ifade edecek olursak, hem bütçenize, hemde evinize uygun bir tasarım olmalı. Unutmamak gerekir ki bir tasarımın pahalı olması onun kullanışlı olduğu anlamına gelmez. Sizin için doğru tasarım, yaşam alanınıza uygun ve beklentilerinizi karşılayan, kolay kullanılabilir bir tasarımdır.

Yemek masası satın almadan önce konumunu belirleyin

Mutfağınıza yada salonunuza yeni bir yemek masası dahil etmeden önce masanın konumuna karar vermelisiniz. Bu anlamda masayı yerleştireceğiniz bölümün büyüklüğü, rahat hareket imkanı sunması son derece önemlidir. Bu alana uygun büyüklükte bir masa seçerken, yuvarlak mı yoksa dikdörtgen mi tercih etmeliyim diye düşünebilirsiniz.

Hem dikdörtgen hemde yuvarlak yemek masaları kendilerine has avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Burada önemli olan nokta hangi tasarımın yaşam alanınıza uygun olduğudur. Eğer dikdörtgen bir masa, yemek için ayırdığınız bölümde daha az yer kaplıyorsa o sizin için doğru yemek masası modelidir.  Diğer bir açıdan yuvarlak yemek masaları mekanda daha sıcak, samimi bir hava yaratırlar. Ancak yuvarlak masa istiyorsanız , sandalyelerinde masa etrafındaki konumunu hesaplamalısınız, çünkü dolaşım alanı genişleyecektir.

Eğer kalabalık bir aileyseniz, yada belli aralıklarla kalabalık toplulukları evinizde ağırlıyorsanız dikdörtgen yemek masaları tercih edebilirsiniz. Dikdörtgen masalar duvara rahatlıkla dayanabildiği için, yemek alanında rahat hareket imkanı yaratacaktır. Bu anlamda yuvarlak masalara göre daha avantajlı olduklarını söyleyebilirsiniz. Aynı şekilde duvara dayalı kullanılacak bir yemek masası kare tasarımlar arasından seçilebilir.

Masa kapasitesi önemli

Çekirdek bir aile için yuvarlak yemek masaları hem kullanışlıdır hemde daha sıcak ve samimi bir kava katar mekana. Ancak söz konusu kalabalık aile yemekleri ve etkinliklere geldiğinde ne yazık ki yuvarlak masalar çokta kullanışlı değiller. En basit şekilde yaşam alanınız için 6 kişilik bir yemek masası aldığınızı düşünürsek, yuvarlak bir masada sandalyeler ekstra bir alan daha oluşturacaktır ki buda rahat hareket imkanı sağlamayabilir. Dikdörtgen yemek masaları ise bu anlamda daha kullanışlıdır.

Kişi sayısı baz alındığında dikdörtgen masaların ilk tercih nedeni olacağı bir gerçek. Ancak hem süsleme, hemde servis açısından düşünecek olursak yuvarlak yemek masaları bir adım önde diyebiliriz. Düğün, nişan gibi organizasyonlara bakıldığında, mekan ne kadar büyük olursa olsun yuvarlak yemek masası modelleri tercih edildiğini gözlemleyebilirsiniz.

Masa ayakları ve köşeler küçük mekanlar için önemli bir ayrıntı

Yemek masası seçerken özellikle masa ayakları ve köşeleri incelemeniz gereken tasarım özellikleri arasında geliyor. Özellikle evinizde daha az yer kaplamasını istiyorsanız  ince yada tek bir ayağa sahip yemek masası modelleri arasından seçimler yapabilirsiniz. Genelde tek ayak yuvarlak masalarda görülür fakat, dikdörtgen bir masa için ince, parlak metal gibi malzemelerden tasarlanmış ayaklar şık bir görünüm yaratabilir. Ayrıca masa etrafındakiler içinde oldukça rahatlık sağlayacaktır.

Yemek masası seçiminde göz önünde bulundurabileceğiniz diğer bir detay ise köşelerdir. Özellikle sivri köşeler ev halkı için tehlike oluşturabilir. Özellikle çocuklu evler için önemli bir noktadır. Yuvarlak yemek masalarının en büyük avantajlarından biri köşesiz olması ve herhangi bir tehlike yaratmamasıdır.

Kısaca konuyu toparlayacak olursak, yemek masası modelleri arasında yuvarlak tasarımların hem estetik, hemde rahatlık açısından öne çıktığını söyleyebilirsiniz. En önemli özellikleri ise ister mutfak, ister salon olsun yuvarlak yemek masaları her mekanda sıcak ve davetkar bir seçenektir. Küçük mutfaklar için kapladıkları alan açısından daha avantajlıdırlar.

Dikdörtgen yemek masası modelleri ise daha klasik, ağır bir görünüm sergilerler. Kalabalık evler için doğru bir seçimdir. En önemlisi yemek masasını duvara dayalı şekilde kullanmak isteyenler için en uygun seçimdir. Galerimizde size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden şık ve estetik yemek masası modelleri seçtik.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Sonbahar Ev Dekorasyonu Önerileri

    Yaz bitti! Önümüz sonbahar… Peki, evinizi sonbahara hazırladınız mı? İşte sonbahar ev dekorasyonu trendleri…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*